Šviežių trumų laikymas 

Norint mėgautis išskirtiniu ir tobulu trumų skoniu, geriausia juos vartoti šviežius, neapdorotus, per 2 – 3 dienas nuo įsigijimo.  Prieš vartojimą tereikia švelniai nuvalyti, nuplauti vėsiu vandeniu ir supjausčius ar sutarkavus, gardinti jau pagamintą patiekalą. Garsiausi pasaulio šefai, trumams pjaustyti naudoja specialiai tam skirtus peiliukus, leidžiančius grybą sujaustyti itin plonomis juostelėmis.

Trumus patartina suvartoti kuo greičiau, geriausia, per porą dienų, ypač, jei jų paviršius pažeistas. Jei trumas tampa minkštas ar akytas, ir ima skleisti amoniako kvapą, naudojimui nebėra tinkamas. Reikėtų jį išmesti. Siekiant to išvengti, ilgiau laikomus trumus patartina apžiūrėti kasdien. Laikant ilgiau, skoninės savybės ima blėsti ir grybas tampa bevertis. Tačiau ne visuomet yra galimybių gaminti tą pačią dieną. Šviežius trumus galima išlaikyti ir iki pusmečio, tereikia žinoti, kaip tai daryti taisyklingai.

Trumų laikymas:

  • Trumpalaikis laikymas ypatingų priemonių nereikalauja. Vis dėlto, kelias dienas trumus galima laikyti beskoniame ir bekvapiame aliejuje. Tereikia juos nuplauti, gerai nusausinti ir sudėti į aliejų. Taip trumai išliks švieži, o aliejų, prisigėrusį nuostabaus aromato, bus galima naudoti padažams ar salotoms gardinti.
  • Iki 2 – jų savaičių trumus galima laikyti šaldytuve. Tam, kad jie neprarastų ypatingo savo aromato, reikia juos įvynioti į nedidelę medvilninę skiautę ar medvilninį rankšluostuką, dėti į švarų, sausą, sandarų, orui nepralaidų stiklinį indą ir paslėpti šalčiausiame šaldytuvo kampe – žemutinėje lentynoje. Optimaliausia temperatūra turėtų būti + 2 + 4 °C. Oro drėgnumas siekti nuo 80 iki 85 %.
  • Jei nėra sandaraus stiklinio indelio, trumams nieko blogo nenutiks, jei jie dieną ar dvi bus patalpinti sandariai užsuktame maišelyje.
  • Iki 6 mėnesių trumai švieži išliks, laikomi šaldiklyje arba šaldymo kameroje. Tam tereikia kiekvieną trumą apvynioti maistine aliuminio folija įdėti į švarų, sausą, sandarų, orui nepralaidų stiklinį indą. Tokiu pačiu principu gali būti naudojami ir specialiai šaldymui skirti maišeliai. Atšildžius, pakartotinai užšaldyti negalima, todėl, turint daugiau negu vieną grybą, rekomenduojama juos šaldyti atskiruose indeliuose ar maišeliuose.
  • Eksportuojami trumai laikomi nevirtuose ryžiuose. Jie nuvalomi, dedami į ryžiais pripildytus metalinius padėklus su stikliniais gaubtais arba medines dėžes ir transportuojami šaldymo konteineriuose. Tą patį galima daryti ir namuose, tačiau šis būdas tinkamas tik trumpalaikiam laikymui, nes ryžiai ištraukia trumo drėgmę ir jis praranda visas savo gerąsias savybes. Galima rasti įvairių risotto patiekalų, panaudojant ryžius, kuriuose buvo laikomi trumai, deja, taip nėra, nes ryžiai verdami apie 18 minučių ir aromatas išgaruoja, palikdamas labai nežymų, vos jaučiamą prieskonį arba nepalikdamas jo visai. Jei, gaminant, dar lieka gabalėlis atpjauto trumo, jį taip pat galima drąsiai dėti į indą su ryžiais ir suvartoti kitą dieną. Beje, indas turi atitikti trumo dydį. Nevertėtų mažo grybo dėti į didelį stiklainį ir visą apipilti ryžiais, nes, kuo jų bus daugiau, tuo greičiau bus sugeriamas aromatas. Jei liko tik mažas gabalėlis, geriausiai, jo laikymui tiktų nedidelis stiklinis indelis.

Trumai į patiekalus įpjaustomi prieš pat juos tiekiant/ ragaujant. Jie, kaip ir geras vynas, geriausiai tinka gardinti švelnaus, lengvo, neutralaus skonio valgiams: vištienai, veršienai, žuviai, ryžiams, makaronams, omletams, sriuboms, kreminiams padažams. Bene garsiausias jų panaudojimo būdas, kilęs iš Prancūzijos, tai, prancūzų gaminamas tradicinis ančių kepenėlių paštetas su juodaisiais trumais, tačiau yra galybė paprastesnių trumų panaudojimo būdų, nereikalaujančių ypatingų kulinarinių gebėjimų.